Zabieg diagnostyczny pozwalający ocenić gęstość kości, ryzyko powstania osteoporozy oraz czy osoba badana będzie potencjalnie narażona na złamania kości udowej i kręgów.
Osteoporoza początkowo przebiega na ogół bezobjawowo. W dalszej fazie choroby pojawiają się bóle, które mają charakter przewlekły, są uciążliwe. Najczęściej zaczynają się od bólów pleców, które kojarzone są z przemęczeniem lub zwyrodnieniem kręgosłupa a nie osteoporozą. W zaawansowanym okresie choroby dochodzi do złamań kości, gdzie za najniebezpieczniejsze uważa się złamania szyjki kości udowej.
U osób chorych na osteoporozę upadek na prostej drodze może doprowadzić do poważnych złamań.
Po 35 roku życia densytometria powinna być wykonywana raz w roku.
Badanie nie wymaga skierowania
Działaniami profilaktycznymi zapobiegającymi osteoporozie są:
- odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta
- unikanie siedzącego trybu życia, aktywność fizyczna
- unikanie nałogów (tytoń, alkohol)
- leczenie zaburzeń hormonalnych u kobiet
Opis badania:
Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne, nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta. Dawka promieniowania jest niewielka. Badanie polega na ułożeniu Pacjenta na łóżku, nad którym przejeżdża ramię aparatu przekazujące obraz do komputera. Dzięki temu można obejrzeć całe ciało lub wybrany fragment – kręgosłup, biodro lub ramię.
U Pacjentów którzy przeszli operacje lub którzy posiadają wszczepione metalowe elementy w ciele wykonuje się densytometrię przedramienia.
Badanie trwa kilka minut, a komputer przedstawia wyniki w postaci wykresu i tabeli.
Po 35 roku życia densytometria powinna być wykonywana raz w roku.
Badanie densytometryczne z 10-letnią oceną ryzyka złamania (FRAX) przeprowadza się dla osób powyżej 40 r.ż., obliczenie ryzyka wystąpienia złamania przeprowadza się określając wybrane czynniki ryzyka np. rozpoznanie RZS, przebyte złamania, palenie tytoniu.
Badanie trwa ok. 10 minut.
Wynik badania: Pacjent otrzymuje wynik po badaniu w formie opisu i wykresu
Densytometr Lunar Prodigy Primo – NAJNOWSZY cyfrowy densytometr, który pozwala na ocenę gęstości tkanki kostnej, o 40% zwiększa precyzję w diagnostyce osteoporozy.