Badanie EMG (Elektromiografia) jest metodą diagnostyczną, służącą badaniu czynności bioelektrycznej nerwów obwodowych oraz mięśni szkieletowych. Badanie EMG składa się z części oceniającej przewodzenie w nerwach, neurografia oraz oceny mięśni, właściwa elektromiografia. Badanie nie jest szkodliwe, może być powtarzane wielokrotnie, może być wykonywane u kobiet w ciąży, u Pacjentów w każdym wieku oraz u osób ze stymulatorem serca. |
![]() |
Badanie nie wymaga skierowania
Jakie choroby najczęściej diagnozowane są badaniem EMG?
Uszkodzenia nerwów kończyn górnych i dolnych (zespół cieśni kanału nadgarstka, zespół kanału łokciowego, uszkodzenie nerwu strzałkowego), polineuropatie (uszkodzenie wielu nerwów), miopatie (uszkodzenie mięśni), miastenia.
Wskazania:
- objawy nieprawidłowego funkcjonowania nerwów obwodowych i mięśni, a zwłaszcza zespoły korzeniowe-szyjne i lędźwiowo-krzyżowe (rwa barkowa, rwa kulszowa), zespoły sztywności o różnej etiologii, a także nadmierne nieprawidłowe napięcie w przebiegu chorób układu nerwowego (spastyczność)
- uszkodzenia poszczególnych mięśni w skutek urazu lub kontuzji
Przeciwwskazania:
- wszczepiony elektryczny rozrusznik serca
- elementy metalowe w sercu (np. sztuczna zastawka) lub w badanej okolicy ciała (dopuszczalne są elementy tytanowe)
Opis badania:
Badanie wykonywane jest w pracowni EMG, przeprowadza je technik EMG wraz z lekarzem.
Badania te mogą być bolesne, jednak większość osób toleruje je dobrze. Czasem również po badaniu można odczuwać niewielki ból w miejscu badania, najczęściej szybko przemijający. Czas trwania badania zależy od jego zakresu i może wynosić od 10 do 60 minut.
Praktycznie polega ono na założeniu na kończynę elektrod stymulujących oraz rejestrujących na powierzchni ciała i stymulacji elektrycznej nerwów niewielkim prądem. W przypadku badania elektromiograficznego elektrody rejestrujące umieszczone są w mięśniu.
Badany powinien leżeć spokojnie, zrelaksowany. Napięcie mięśni i rąk wprowadzają zakłócenia i artefakty.
Przygotowanie do badania:
- przed badaniem EMG nie ma konieczności wykonania innych badań
- przed badaniem (w trakcie zapisu na bananie) technik będzie zadawał ważne dla jego przebiegu pytania, na które należy odpowiedzieć wyczerpująco!
- w dniu badania należy dokładnie umyć badaną część ciała wodą z mydłem
- nie należy używać kremów, maści lub balsamów na skórę w obszarze, który ma być badany
- w okresie zimowym przed badaniem konieczne jest ogrzanie badanej kończyny
- nigdy nie należy odstawiać leków zapisanych przez lekarza przed badaniem EMG!